jedna casa, mnogo ideja…

Prije par dana smo izasli vani nas troje. Da nas je neko posmatrao (a jeste, jer smo ga ometali pa je brzo otisao), pitao bi se ko tu s kim priča,  tipka, uskače,  prekida… A jako smo se dobro razumjeli. Ideje su frcale. Cak sam im pricala i o VOXXYZ, i o blogu, nisu culi za ovu platformu pa da im malo ispricam… 🙂 A sve u jednom lijepom ambijentu i uz, sta drugo nego čašu vina. (OK, dvije )

Nisam se ovaj put dobro informirala!  Mislim da je bio Chardonnay, ali nisam bas tako precizna, bitno da je dobro sjelo. Cheers’

Jedno bas dobro…

 

Chardonnay le Capitaine, 2012 – Prvo vino koje bih preporucila obzirom na  odlican okus egzoticnog voca i jabuka. Odlicno se stapa sa puretinom i salatom od tjestenine. Pitko i divno, a osim toga mu je i cijena dobra (cca. 8 EUR).

 

Chardonnay le Capitaine, 2012 , Wine from the Languedoc-Roussillon region is produced in the South of France, ranging from the Mediterranean coast to Provence. Goes perfectly with turkey and I really enjoyed this combination. Bruno Ohlzon, I am really happy that this man went from hockey player to wine producer – he did the right thing! This bottle is my recommendation. Definitely will buy again. Great taste of yellow apple and exotic fruit. Also recommended by Le guide Hachette des vins 2014. And the price is great.

Bijela vina, osnove / White wine, basics

This was one of my favourite sorts of wine. When talking about white wine, there are usually seven different types: Chardonnay – a good choice for fish and chicken dishes, Sauvignon blanc – seafood and salads, Semillon – fish, mussels, pasta salads, Moscato – just a glass of wine or with dessert, Pinot grigio – versatile, Gewürztraminer – Asian food, pork, grilled sausages, Riesling – fish, chicken, pork, Japanese food.

Save this one – you are gonna need it 🙂

20150414_193431

Ovo je jedno od omiljenih vrsta vina. Kada pricamo o bijelom vinu, postoji 7 osnovnih vrsta: Chardonnay – dobar izbor uz ribu i piletinu, Sauvignon blanc – morski plodovi i salate, Semillon – riba misici i salate sa tjesteninom, Moscato – samo casa vina bez hrane ili uz neki desert, Pinot grigio – razlicite vrste hrane, Gewürztraminer – azijska kuhinja, kobasice, Riesling – riba, piletina, japanska kuhinja.

 

Sacuvajte ovaj post, trebace kad tad 🙂

 

 

Biti ili ne biti… tj. piti ili ne piti :)

Pronasla sam sliku iz posjete Gruziji gdje su mi rekli da je u centru glavnog grada – Tbilisi, poteklo prvo vino. Eh sada, da li je to istina ili sebi laskaju time, to je pitanje. U svakom slucaju ovaj ciko je prosuo prvo vino iz svoje ‘case’… Da li je prosuo ili je popio, i to je pitanje 🙂

At the beginning of Bambis rigi there is a figure of a bronze man with a horn of wine in his hands. This monument is an enlarged copy of the bronze statue called “Tamada” (toast-maker), which was discovered in archeological ruins in Western Georgia. This findings date back to the 7th century before Christ.

 

Iiiii pronasla sam!!! Vino iz regije Burgundija, grâce à la boutique de vin!

Pronaslaaaa sam vino iz Burgundije – uporna, sta da kazem 🙂    …i odmah dobila zelju da naucim francuski jezik 😉 Postaje sve interesantnije i sada me sve vise zanima enologija (nauka o vinu)!!!

DSC_7952

Veceras sam se bas potrudila i to cu vam pokazati.  Otvorila sam flashu bijelog vina  Muscadet Sèvre-et-maine, Francuska. La grande reserve du  Moulin, 2013.

Alkohol – 12,0 %, Servirano na cca 8°C  kao aperitiv ili uz lagana jela kao sto su:    i         Ostro, suho, bogato okusom, a na neki nacin bih rekla da ima elemenata pjenusca (nije poput ulja).

Pripremila sam mezu od 4 vrste sira, a jedan cu sigurno ponovo kupiti. Ne znam kako se zove ali za sada je dovoljno da znam da je to sir pod brojem 43 u butiku sira:

20150414_181341   http://ostbutikenodengatan.se/ 

I jos sam dodala pastu sa skampima u sosu od bijelog luka i limuna… mmnjam!

Moja ocjena je 4,2 . Vise volim malo gusca vina, nikad ih ne mijesam sa prirodnom ili mineralnom vodom. Kupila bih definitivno opet ovo vino!

Zivjeli…a ja sam, kao sto vidite, bas uzivala veceras 🙂

 

Vina Burgundije

Burgundija (fraBourgogne) je pokrajina Francuske koja se sastoji od četiri departmana: Yonne (89), Côte-d’Or (21), Nièvre(58) i Saône-et-Loire (71). U ovoj regiji živi više od 1,6 milijuna stanovnika na površini od 31.582 km2. Burgundija je dobila naziv po bivšem Kraljevini Burgundiji (Royaume de Burgondie).

Uzgoj grozdja je glavna poljoprivredna djelatnost, a vina su uglavnom dobila naziv po imenima naselja ove pokrajine.

Noc sa drustvom uz casu vina

Volim popiti casu vina uz dobro drustvo. Veceras (tj. cesto) sjednemo uz casu crnog vina, iz spanske regije Rioja, Campo Viejo. Laicki mogu reci da ima bogat okus i da se moze popiti samo, kao i uz dobru veceru. U sastavu su visnje, brusnica i ribizle.  I svidja mi se 🙂 Zivjeli!

 

 

2015-04-12 21.21.37

 

2015-04-12 21.22.32

Okusi vina, dijagram

Nakon nekoliko vinarija u kojima sam probala svjetski poznata vina, ja opet uradim glupost i trazim u restoranu suho slatko  vino, a konobar mi se nasmije (?) U inat tom konobaru ima da naucim sve o okusima…

PS: jos je gore kad momka posaljem po ‘suho, slatko’ i on se vrati osramocen 🙂

A mozda konobar ne zna nista 🙂

win-flavor-profile-chart

Vodic za pocetnike – vino

I sta sad? Iako pise da je ovo za pocetnike, djeluje da ima jako puno stvari o kojima treba voditi racuna pri odabiru vina. Nije svejedno u koju casu cemo usuti koje vino, a treba ipak impresionirati goste nekada, zar ne…?

Sa ove slike bih krenula ovako:

Almost clean – Riesling   –  White wine glass  –  Spicy cousine (oily fish and chicken) – i naravno okus bilo koje voce sa lijeve strane.

Super je opisano koje voce/okusi su u sastavu bijelog i crnog vina. Klik i slika ce se povecati.

 

basic-wine-101-guide-infographic-poster (1)

 

Jedna lijepa prica iz Trebinja

Nekad je stvarno tesko odabrati dobro vino, ili je previse izbora, ili ga uopce nema. Medjutim, kvalitet kod nas je dokazan. Ovo je jedna pozitivna prica iz Trebinja.

 

L2hvbWUvcG9kcnVtL3B1YmxpY19odG1sL2JhL2ltYWdlcy9zdG9yaWVzL2F3Y192aWVuYS5qcGc= 022 autohtone sorte

AWC VIENNA je najznačajnije i oficijalno najveće svjetsko vinsko takmičenje koje je i zvanično odobreno od strane Evropske unije da organizuje vinska takmičenja u svrhu dodjele nagrada. Zahvaljujući najzahtjevnijim i strogo definisanim pravilima degustiranja i testiranja od strane međunarodnih enologa, vinskih stručnjaka, somelijera, gastronoma i vinskih publicista postavljeni su najveći standardi u ocjenjivanju kvalitete vina.

Među 12299 vina iz 39 zemalja, koja su podvrgnuta ocjenjivanju u Federalnom Institutu i uredu za vinarstvo u Klosterneuburgu, vina “Podruma Vukoje 1982” nagrađena su sa šest zlatnih i srebrnih medalja. Nagrađena vina su Vukoje 30 syrah, Hercegovačka žilavka, Hercegovački vranac, Tribunia merlot; Tribunia cabernet sauvignon, Tribunia chardonnay.

Ovo je još jedna potvrda kvaliteta proizvodnje grožđa i vina iz ove vinarije koja je ove godine proglašena za Najbolju vinariju Jugoistočne Evrope, što predstavlja potvrdu ispravnosti poslovne politike koja se oslanja na svoju kompletnu sirovinsku bazu na 30 hektara vlastitih vinograda na dva lokaliteta i gdje su zasađene autohtone i internacionalne sorte vinove loze. Najznačajniji mikrolokalitet koji se nalazi u vlasništvu ovog podruma su Carski vinogradi Ušće sa kojih je, u vrijeme Austrougarske monarhije, vino ekskluzivno otpremano na Bečki dvor.U carskom gradu medalje za carska vina.